Close

WordPress 4.8 ile Gelen Yeni Özellikler!

WordPress 4.8 ile Gelen Yeni Özellikler!

WordPress 4.8 henüz birkaç gün önce kullanıma sunuldu. 2017 yılının ilk büyük güncellemesi ünvanını taşıyan bu güncelleme ile uzun süredir beklenen bazı yeni özellikler ve geliştirmeler de gelmiş oldu. Bu yazımızda sizlere WordPress 4.8 ile gelen yeni özelliklerden bahsedeceğiz.

4.8’in büyük bir güncelleme olması sebebiyle yönetimi firmada olan bir WordPress hizmeti almıyorsanız bu güncellemeyi manuel olarak başlatmanız gerekecektir. Bu güncellemeyi yapmadan önce tüm sitenizi yedeklediğinizden emin olun!

Yeni Medya Bileşenleri

WordPress 4.8 ile Gelen Yeni Özellikler! - Yeni Medya Bileşenleri

Bu güncelleme ile birlikte uzun süredir beklenen yeni üç adet medya bileşeni geldi.

Resim Bileşeni

Daha önce kullanıcılar kenar çubuğuna görsel koymak istediklerinde ya HTML bir kod yazıyorlardı ya da bu görevi yapan bir eklenti kullanıyorlardı.

WordPress 4.8 ile kenar çubuğuna bu bileşeni sürükleyerek görsel ekleyebiliyorsunuz. Bileşendeki bir tuş ile WordPress kütüphanenize ulaşarak eklemek istediğiniz görseli seçebiliyorsunuz.

Video Bileşeni

Bu daha önce anlattığımız resim bileşenine benzeyen yeni video bileşeni sayesinde WordPress kenar çubuğunuza kolayca Youtube, Vimeo veya başka oEmbed sağlayıcılarından videolar koyabilirsiniz.

Ses Bileşeni

Bu yeni bileşen sayesinde WordPress kenar çubuğunuza kolayca ses dosyaları yükleyebilirsiniz. Barındırdığı HTML5 ses oynatıcısı sayesinde sitelerde sorunsuz çalışabilen bu yeni bileşen MP3, OGG ve WAV formatlarını destekliyor.

Metin Bileşeni İçin Görsel Editör

Daha önce bu metin bileşeni sadece metin formatını destekliyordu. Artık HTML formatını da destekler hale getirilen bu bileşen görsel editörün daha da kullanışlı hale gelmesini sağlıyor. Yazıları yazdığımız standart ekranın biraz daha kırpılmış halde olması biraz üzse de kalın yazma, italik yazma, listeler ve bağlantılar oluşturma özellikleri kullanışlı oldu.

Görsel Editör Geliştirmeleri

Yazı yazarken kullandığımız görsel editör bağlantı vermeyi zorlaştırıyordu. WordPress 4.8 güncellemesi ile bağlantı vermek daha da kolaylaştı. Artık klavyenin sağ ve sol tuşları ile bağlantılardan uzaklaşabiliyoruz.

WordPress Haberleri ve Etkinlikleri Bileşeni

WordPress 4.8 ile birlikte ana ekran kısmına WordPress Haberleri ve Etkinlikleri bulunan bir bileşen geldi. Bu bileşen sayesinde WordPress’in yakınlardaki etkinliklerini ve haberlerini görebiliyoruz.

Çekirdek İyileştirmeleri

WordPress 4.8 ile son kullanıcılara olduğu kadar geliştiriciler için de bazı iyileştirmeler yapıldı.

Görsel Editör API Değişiklikleri

TinyMCE için gelen yeni API sayesinde daha dinamik bir şekilde çağırılabilmesi sağlandı.

Değişken Düzenleyici Genişliği

Canlı tema düzenleyiciyi büyük ekranlarda kullanırken olan bazı çözünürlük sorunları düzeltildi.

Kullanıcı Düzenleme Ekran Kullanıcı Adı İyileştirmesi

Kullanıcı profilini düzenlerken yukarıda kullanıcı adının görünmesi sağlandı.

Etiket Bulutu İyileştirmesi

Etiket bulutu artık “title” etiketini kullanmayacak. Bu sayede bu bileşene kod yoluyla erişim kolaylaşmış olacak.

Kaynak: 
https://www.wpbeginner.com/news/whats-new-in-wordpress-4-8/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir