Intel Ekran Kartlarında Beklenen Kötü Haber Geldi!

Ekran kartı teknolojisinde üçüncü oyuncu olmayı hedefleyen Intel’in Arc Alchemist ekran kartı serisinden üzen haber geldi!

Intel, yüksek performanslı işlemcileriyle çok uzun zamandır AMD ile birlikte işlemci pazarını elinde bulunduruyordu. Son birkaç yıldır “Arc Alchemist” adıyla duyurduğu ekran kartı projesiyle birlikte ekran kartı piyasasına da üçüncü oyuncu olarak girmeyi hedefliyor. Ancak şirketin dev projesi Arc Alchemist serisi için terslikler yakasını bırakmıyor.

Radeon ve GeForce’ye rakip olmayı hedefliyor

Intel, özellikle orta ve üst segment ekran kartı üretimiyle oyuncuları ve grafik odaklı çalışmalara tercih edebilecek üçüncü bir alternatif oluşturmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda da Arc Alchemist serisinin çalışmasına başladı. Arc Alchemist, Intel’in klasik dizüstü bilgisayarlarda kullandığı “Intel HD Graphics” ekranlarından tamamen farklı bir ekran kartı teknolojisini sunacak. Piyasadaki güçlü 2 rakibi Nvidia’nın GeForce serisi ve AMD’nin Radeon serisine rakip olarak çıkacak. Ancak terslikler ve gecikmeler hem şirketi hem de ekran kartı almayı düşünenleri üzmeye devam ediyor.

Intel ekran kartı çıkış tarihi ertelenecek!

Intel, 2022 takviminde geliştirdiği Alchemist ekran kartı modellerinin Mayıs ayı sonuna kadar piyasaya sürülmesini hedefliyordu. Ancak bu hedef gerçeğe dönüşmedi ve Intel’in Alchemist için yayınladığı son reklam afişi, oyuncuları üzdü. Çünkü afişte yer alan çıkış tarihi “2022 Yaz’ı” olarak gösteriliyor. Nisan ayının ortasında olduğumuzu düşünürsek minimum 3 ay daha çıkışını beklemek gerekecek.

Intel, resmi olarak Alchemist için bir erteleme duyurusu yayınlamadı. Yinede Alchemist ekran kartı “sınırlı üretim” sürümüne dair görsel yer alan afişteki çıkış tarihi bilgisi ertelemenin habercisi niteliği taşıyor.

Özellikle Türkiye için ekran kartı krizi halen devam ederken, Intel’in ekran kartlarının piyasaya girmesinin fiyatlar ve tedarik konusunda fazlasıyla olumlu etkisi beklentisi bulunuyor. Ancak ertelemeler bu heyecanı daha da uzatmaya neden oluyor.

Sizce Intel’in Arc Alchemist ekran kartları başarılı olacak mı?

Yorum Yaz

Yorum yapmanız için giriş yapmanız gerekmektedir. Lüften giriş yapınız.

Yorum Gönder

Buraya Reklam Verebilirsiniz!

350x350 Pixel Banner ile Reklam Verebilirsiniz.

Reklam Ver
Yeni Katılan Üyeler

Bilgilendirme

Bu website'de WordPress, Web Tasarım, Webmaster, Sunucu kurulumları, Yazılım, Donanım, Teknoloji ve bunlara benzer konular ile ilgili tüm sorularınızı sorabilir, paylaşımlar yapabilirsiniz. Tüm sorularınız en kısa sürede yöneticilerimiz veya web üyelerimiz tarafından cevaplanacaktır.